Ausztria: a kelet-európai munkavállalókból is kampánytéma lett

Egyre több olyan nyilatkozat látott napvilágot Ausztriában az elmúlt hetekben , amelyben szakemberek, politikusok összemossák a gazdasági menekülteket és az EU-s országokból érkező munkavállalókat. Vasárnapi írásunkban összefoglaltuk Hans Niessl, burgenlandi tartományi főnök nyilatkozatát arról, hogy Burgenlandban korlátozni kellene az uniós országokból érkező munkavállalók számát, bizonyos iparágakban – azokban, amelyekben magas a munkanélküliség.

Ausztria múlt szerdán arról határozott, hogy az ország déli határán legfeljebb naponta nyolcvanan adhatnak be menedékkérelmet, azokkal együtt pedig, akik egy szomszédos országban óhajtanak menekültstátust kérni, összesen naponta 3200 migráns léphet be az országba. Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter szombaton éles hangon utasította vissza az EU Bizottság görög nemzetiségű, migrációs politikáért felelős biztosának a kritikáját.

Avramopulosz ugyanis levélben figyelmeztette Ausztriát, hogy a beléptetési kvóta sérti az uniós jogot. Az osztrákok döntése nincs összhangban az uniós joggal – jelentette ki, majd hozzátette: Ausztria is köteles korlátozás nélkül elfogadni a menedékkérelmeket. Nos, az osztrák kisember pedig egészen másképp gondolja. Egy friss felmérés szerint a megkérdezettek 93 százaléka nem ért egyet az unió menekültpolitikájával, 77 százalék szerint pedig Ausztria elért teljesítőképességének határaihoz.

Ausztriában áprilisban elnökválasztás lesz, és úgy néz ki, hogy a két hagyományos nagy párt jelöltjeinek nem sok esélye van. A kormánykoalícióban olyan nagy a félelem a populisták előretörésétől, hogy nem számít az EU-jog és már az sem, hogy a tízszer nagyobb Németországgal megromlanak a kapcsolatok. Csupán egyvalami számít: levegőhöz juttatni a fulladozó centrista pártokat és megőrizni az egyéni párt-pozíciót minden áron.

A szigorú menekültpolitikát képviselő Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) rekordméretű támogatottsággal bír, magasabbal, mint amikor Jörg Haider vezette a pártot. Míg az FPÖ 32, addig a kormánykoalíció két pártja 22-24 százalékon áll a legfrissebb felmérések szerint.

Az osztrák centrista nagykoalíció most kimondatlanul a bevándorlás-ellenes FPÖ párt pozícióját próbálja elfoglalni. Az FPÖ ugyanis már múlt nyáron követelte magyar mintára a határok lezárását

Forrnak az indulatok a magyar határral szomszédos Burgenland-ban is, ahol Hans Niessl szociáldemokrata tartományi vezető együtt kormányoz a populista jobboldallal.

Niessl a növekvő helyi munkanélküliség miatt a Keletről jövő munkavállalók kiszorítását célzó „szükségrendelet” mellett kardoskodott. A kormánykoalíció végül csak nagy nehézségek árán tudta visszavonatni ezt az indítványt.

About the author

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük