Bár a jobboldali FPÖ (Szabadságpárt) tömeges bevándorlást jósolt (ahogy annak idején Kovács László külügyminiszterként a románok beözönlésével riogatott), a számok nem igazolták a félelmeket, írja a kurier. at. Tavaly május 1. óta összesen 21.736 munkavállaló érkezett a kelet-európai EU-országokból a liberalizált piacra.
A többség – egészen pontosan 9906 – magyar. Mellettük 4218 szlovák, 4030 lengyel, 1862 szlovén vállalt munkát Ausztriában – összesítette az adatokat az osztrák szociális minisztérium.
Legtöbben (8700) májusban álltak munkába, júniusban már csak 4377 új, kelet-európai munkavállalót regisztráltak, aztán visszaesett a számuk.
Rudolf Hundstorfer szociális miniszter szerint: „ bár sokan azt gondolták, hogy megrohamoznak bennünket a külföldiek, nem igazolódtak be az efféle várakozások. A prognózisaink pontosnak bizonyultak“, tette hozzá. A minisztérium a májusi adatok alapján 20 és 25 ezer közzé „lőtte be“ a kelet-európai munkavállalók 2011-es, várható számát. Az osztrák Gazdaságkutató Intézet (Wifo) – még a nyitás előtt – 11 500-16 500 új munkással számolt.
A bolgároknak és románoknak egyelőre várniuk kell, ők 2014 után vállalhatnak korlátozás nélkül munkát Ausztriában.
A jól képzett szakembereket továbbra is keresik Ausztriában – azonban a munkaerőpiac megnyitása egyelőre nem igazán segített a hiányszakmákon.
A szállodatulajdonosok például november végén úgy nyilatkoztak, hiány van a jó és képzett személyzetből. A Szállodaszövetség vezetője, Sepp Schellhorn arra panaszkodott, hogy nehéz megfelelő munkatársakat találni. Csak keveseknek van megfelelő végzettsége vagy gyakorlata. A hoteltulajdonosok 92,6 százaléka a piaci nyitás után semmiféle javulást nem érzékelt a munkaerő-keresésben, 49,7 százalékuk pedig úgy találta, a helyzet még rosszabb lett.
A Trenkwalder munkaerő-közvetítő cég ügyvezetője, Klaus Lercher szerint a külföldiek foglalkoztatásának problematikája összetett és sokrétû. Gyakran hiányozik vagy hiányos a német nyelvismeret, az osztrák vállalkozók gyakran hivatkoznak a magas költségekre (munkába járás) illetve a mobilitás hiányára (költözési hajlandóság). Pozitívumként említettek a munkaadók, hogy a külföldiek nagyon akarnak dolgozni.