Munkaerőhiány alakult Magyarországon, de a képzett, nyelvismerettel rendelkező dolgozókat külföldön jobb fizetés várja
Utoljára a 2008-as nagy gazdasági válság kitörése előtt volt olyan sok betöltetlen álláshely Magyarországon a versenyszférában, mint amennyi most. Hatalmas verseny alakult ki a képzett munkaerőért, a cégek egymással versengenek a munkavállalókért. A Pénzcentrum megnézte, milyen mértékű a munkaerőhiány az országban.
A portál elemzésében az olvasható, hogy az elmúlt években történt munkaerő-piaci változások, valamint a növekvő számú külföldre kivándorló magyar munkaerő miatt egyre markánsabb munkaerőhiány alakult ki bizonyos ágazatokban, régiókban. ennek a legfőbb okai:
– egyre kevesebb új belépő van a munkaerőpiacra: míg 15 évvel ezelőtt közel 189 ezer 24 éves fiatal lépett be a munkaerőpiacra, a számuk 2015-re már a 128 ezret sem érte el a KSH adatai szerint
– a jobb fizetés reményében egyre többen mennek külföldre dolgozni
– a munkáltatók legfőképpen a képzett, tapasztalattal rendelkező rétegre tartanak igényt.
A munkaerőhiány nem egyes ágazatokat, hanem a teljes gazdaságot érinti. Vannak ugyan tipikus hiányszakmák (így a mérnökök, informatikusok, orvosok), de a jelenség már a kékgalléros ágazatokban is megjelent (pl. hegesztők, targoncások), mondta el a Pénzcentrumnak Baja Sándor, a Randstad Hungary ügyvezető igazgatója. A legégetőbb gondok az alábbi területeken jelentkeznek:
– egészségügy
– vendéglátóipar
– szakmunkások
– vasutasok
– honvédség
– kamionsofőrök
– mérnökök és IT-szakemberek
A teljes elemzés itt olvasható.