A linzi pályaudvar: a visszatoloncolt marokkóiak okozták a problémát Fotó: ÖBB
A rádió beszámolója szerint a lakosság aggódik, mert előfordult, hogy a visszaküldött menekültek a két város pályaudvarán verekedtek vagy “mértéktelenül” alkoholt fogyasztottak. Túl nagy elvárásokkal érkeztek és most igencsak frusztráltak, mivel Németország nem engedi be őket – hangzott el a rendőrség és a segélyszervezetek tájékoztatására hivatkozva az Ö1 adásában.
David Furtner felső-ausztriai rendőrségi szóvivő elmondása szerint a linzi pályaudvaron szexuális támadások ugyan nem történtek, azonban csaknem negyven, Németországból visszautasított marokkói férfi “kétségkívül frusztráltan és agresszívan” viselkedett.
A pályaudvaron szolgálatot teljesítő 40 rendőrhöz további tíz fős erősítést küldtek és a helyzet kezelése érdekében a Volkshilfe segélyszervezet közbenjárásával 15 embert szükségszálláson helyeztek el. A segélyszervezet egyik vezetője szerint a férfiak egy része fedél nélküli volt.
A város menekültügyi tanácsosa szerint a marokkói menekültek azt gondolják, hogy Európában van elég munka, ezért fontos lenne a Marokkóban végzett felvilágosító kampány, valamint az ausztriai befogadóhelyek belső szabályainak, a drog- és az alkoholtilalomnak az ismertetése. Rudi Anschober szerint a jelenlegi intézkedések alapján nem tudják szétválasztani a menedéket keresőket azoktól, akik csupán munkalehetőséget akarnak. A rádió arról számolt be, hogy tavaly alig valakit toloncoltak vissza Marokkóba, mivel az ország nehezen akar visszafogadni embereket.
A rendőrség közlése szerint a helyzet egyelőre normalizálódott a pályaudvaron, a rádió beszámolója alapján azonban a szilveszteri kölni molesztálási esetek óta a politikusok és a lakosság körében igencsak kiélezett a menekültekkel szembeni hangulat.
A befogadás felső korlátjának bevezetését több szociáldemokrata szavazó támogatja, mint néppárti – derül ki az OGM osztrák közvélemény-kutató intézet szerdán bemutatott felméréséből. A kormánykoalíció nagyobb pártja, az Osztrák Szociáldemokrata Párt(SPÖ) és az ellenzéki Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) támogatóinak 91, a koalíció kisebbik pártja, az Osztrák Néppárt (ÖVP) szimpatizánsainak pedig 82 százaléka véli helyesnek a befogadás felső határának kijelölését. Két másik ellenzéki párt, a Neos párt és a Zöldek szavazóinak 40 százaléka támogatja a létszámkorlátot.
A válaszadók nagy része szkeptikus, 85 százalék gondolja úgy, hogy nem lehet betartani ezt a felső határt. Az SPÖ és ÖVP szavazóinak több mint hetven, az FPÖ támogatóinak 93 és a Zöldek szimpatizánsainak 80 százaléka véli úgy, hogy átlépik majd az előre meghatározott számokat. A Neos párt támogatóinak száz százaléka meg van arról győződve, hogy Ausztriában nem fogják tudni betartani a befogadás felső határát.(MTI)