A 2000-ben megrendezett első múzeumok éjszakája óta mintegy ötmillió látogatója volt a rendezvénysorozatnak, amely Ausztria legnagyobb kulturális eseményévé nőtte ki magát – összegezte az elmúlt tizenöt tapasztalatait Alexander Wrabetz, az ORF vezérigazgatója.
Az osztrák közszolgálati rádió és televízió (ORF) kezdeményezésére létrejött országos programhoz a bécsi Collegium Hungaricum is csatlakozott a csütörtökön megnyílt határnyitásról szóló kiállításával, amely használati tárgyakon és emlékeken keresztül idézi fel a nyolcvanas évek végének osztrák és magyar mindennapjait.
Bécsben idén először a Szent István székesegyház kincstára és a Halászmúzem és is megnyitja kapuit. A látogatók betekinthetnek a Wiener Stadthalle rendezvényközpont kulisszái mögé is, ahol jövőre az Eurovíziós Dalfesztivált tartják.
A jól ismert bécsi múzeumok mellett az osztrák fővárosban bemutatkozik például a 48er-Museum, amely a hulladékgyûjtést és feldolgozást állította tárlata középpontjába. A Wilhelminen Kórház múzeumában orvostanhallgatók híres történelmi személyiségek szerepébe bújva mutatják be az egyes korok betegápolási szokásait, a középkortól kezdve.
A rendezvénysorozat az egyes tartományokban is gazdag programot kínál. Burgenlandban 36 múzeum és galéria látogatható, ebből 14 Kismartonban (Eisenstadt). A múzeumok hosszú éjszakája határokon is átível, hiszen Liechtenstein és Svájc néhány múzeuma is csatlakozott a rendezvényhez.
A múzeumok éjszakájára 13 euróba (csaknem 4000 forintba) kerül a belépőjegy, amellyel a rendezvényhelyszínek között ingázó buszokon is lehet utazni és a jeggyel a bécsi helyi közlekedés is igénybe vehető. A 12 éven aluli gyerekek számára a részvétel ingyenes.
Bővebb információ a rendezvény honlapján található.
Tavaly 5 millió látogatója volt a rendezvénynek Fotó: ORF / Hans Leitner