A napfogyatkozás csúcspontja, az átmeneti sötétség (a Hold árnyéka) Ausztria nyugati részén 10 óra 36 perckor várható, Bécsben 10 perccel később. A jelenség 11 óra 48 és 58 perc között ér véget Ausztriában.
A németországi és ausztriai fotók:
#Schutzbrille #Frankfurt #momaSoFi #SoFi #Sonnenfinsternis #SoFi2015 #Don'tTryThisAtHome pic.twitter.com/3mwtBZNMca
— Bagel Brother (@bagel_brothers) March 20, 2015
#Sonnenfinsternis Schloss Belvedere pic.twitter.com/1kiaKey3sJ
— Der Akkordeonist ™ (@weknos) March 20, 2015
Solar eclipse in Austria #eclipse2015 #Sonnenfinsternis #SolarEclipse pic.twitter.com/P51ew2ohF3
— GenuineParts (@genuineparts_) March 20, 2015
legourmand_de : And it gets darker #eclipse #sofi #sonnenfinsternis #München #Munich @ Ol… http://t.co/pwPfwdYGYZ) pic.twitter.com/TqAHtQVs7G
— Tweet Munich (@TweetMunich) March 20, 2015
It goes on ? #suneclipse #Sonnenfinsternis pic.twitter.com/xn2unL5w31
— Ola Genzel (@ola_genzel) March 20, 2015
Totale #Sonnenfinsternis in #muenster! pic.twitter.com/mD3wNxt25J
— Mirko Westermeier (@memowe) March 20, 2015
Aaaand it's over. #Sonnenfinsternis #eclipse2015 #SolarEclipse pic.twitter.com/lYyVbFn9iq
— Henrik (@DemRiggert) March 20, 2015
Részleges napfogyatkozás Budapest felett a Hősök tere felől fényképezve 2015. március 20-án. A napfogyatkozás Magyarországon megközelítően 60 százalékot ér el a jelenség csúcspontján, ami azt jelenti, hogy a Hold ilyen arányban takarja majd ki a Napot, azaz nem okoz teljes sötétséget. MTI Fotó: Sóki Tamás
Az első fotók Angliából és Íroszágból, ahol korábban kezdődött a jelenség:
Millions witness the best #SolarEclipse in years in the UK and northern Europe http://t.co/nuctOFoJZO #eclipse2015 pic.twitter.com/DK4a1AxfUA
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) March 20, 2015
Live on solar eclipse 2015 @RandomCorkStuff @EoinBearla @CorksRedFM @NeilRedFM @TheCorkNews #cork pic.twitter.com/wbwaT2ImXh
— Cork Panorama (@CorkPanorama) March 20, 2015
61{c707f9e70e4104aaeec55e6d6572352321f906e76faac2d88c7692cc3766a679} Partial Solar Eclipse (Cloudy). 0912 UT 20th March 2015. Nikon Coolpix L810 camera. #eclipse2015 pic.twitter.com/gmKtDpFOv5
— David Blanchflower (@DavidBflower) March 20, 2015
You're probably not going to see the #SolarEclipse today… sorry http://t.co/EYUlJByK1H #eclipse2015 pic.twitter.com/bzkvoaXTQD
— The Independent (@Independent) March 20, 2015
És egy kamufotó a végére, itt a története:
Save the best for last! #TotalEclipseOfTheSun #SolarEclipse #Sonnenfinsternis ht @acad_sup @A4sizeCG pic.twitter.com/Il9AeUaqlJ
— Velina Tchakarova (@vtchakarova) March 20, 2015
Súlyos szemkárosodást okozhat a jelenség közvetlen, szabad szemmel való figyelése
Súlyos szemkárosodást, akár vakságot is okozhat, ha valaki szabad szemmel nézi a Napot – figyelmeztet az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala a pénteki napfogyatkozást megelőzően.
A szakemberek hangsúlyozzák, hogy a napszemüveg, a filmszalag, a fényképészeti szûrő, a polárszûrő, a kompaktlemez (CD) és a kormozott üveg sem nyújt megfelelő védelmet, illetve távcsövön, látcsövön vagy fényképezőgépen keresztül is kockázatos figyelni a pénteki csillagászati jelenséget.
Az Országos Frédéric Joliot-Curie Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Intézet tanácsa szerint a napfogyatkozás megfigyelésének legbiztonságosabb módja a Nap kivetített képének közvetett nézése. Ez legegyszerûbben a camera obscura elvén alapuló kivetítéssel érhető el: egy kartonlapba kisméretû lyukat készítünk – például gombostûvel – és a Nap képét ezzel vetítjük ki egy fehér papírlapra. Ezzel a módszerrel egyszerre többen is, veszélytelenül megfigyelhetik a jelenséget.
A szakértők szerint azokat a kisgyermekeket, akik még nem képesek felmérni a Napba nézés veszélyeit, a jelenség ideje alatt lehetőleg olyan fedett helyre kell vinni, ahol nincs lehetőségük védtelen szemmel a Napba nézni – olvasható az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala által az MTI-hez eljuttatott közleményben.
A Nap közvetlenül csak speciálisan erre a célra készült szûrőszemüvegekkel nézhető, ám ezeket is csak akkor szabad használni, ha biztosan megfelelő védelmet nyújtanak. A szakemberek szerint a szûrőszemüveg viselése előtt figyelmesen el kell olvasni a használati utasítást, meg kell győződni arról, hogy a szemüveg rendelkezik-e megfelelő minősítéssel, illetve, hogy nem sérült-e a szûrő.
Megfelelő szûrőn keresztül a Napnak elég halványan, az égnek teljesen feketén kell látszania, ha nem így van, akkor nem szabad használni a szemüveget. Optikai eszközökkel – távcső, látcső, fényképezőgép – soha nem szabad a Napot nézni, akkor sem, ha az ember szûrőszemüveget visel.
A szelfik vakságot okozhatnak
A napfogyatkozással készített szelfi súlyos szemkárosodást okozhat – figyelmezettek szakemberek a pénteki csillagászati jelenség, a részleges napfogyatkozás előtt. A jelenség Budapesten délelőtt 9.39-kor kezdődik és 11.59-ig tart, csúcspontja a fővárosban 10.48-kor következik be, amikor a Hold majdnem 60 százalékban eltakarja a Napot. Más magyarországi településen ehhez képest legfeljebb néhány perces eltérések lesznek. Sötét ekkor sem lesz, azonban a napfény mennyisége észrevehetően csökkenni fog.
A legutóbbi, 1999-es napfogyatkozáskor még nem léteztek kamerával felszerelt mobiltelefonok, manapság azonban milliók érezhetnek rá kísértést, hogy lefotózzák magukat pénteken az égitestek ritka asztrológiai együttállásával.
A brit optikusok kollégiuma arra hívta fel a figyelmet, hogy ha valaki az okostelefonján vagy a fényképezőgépe lencséjén keresztül néz a megfogyatkozott napba egy felvétel kedvéért, az éppoly veszélyes, mintha a fotózó egyenesen a napba nézne: a fény kiégetheti a retináját és vakságot okozhat.
Daniel Hardiman-McCartney, a brit optikusok kollégiumának klinikai szakértője hangsúlyozta annak veszélyét, hogy szelfizés közben akár véletlenül is belenézhet valaki a Napba. Napszemüvegen vagy fotónegatívon keresztül sem szabad a napfogyatkozást nézni, mert ezek nem biztosítanak megfelelő védelmet a szemnek, és a jelenséget természetesen megfelelő védőfelszerelés nélkül távcsövön, teleszkóppal vagy más optikai eszközzel sem lehet megtekinteni – írta a The Daily Telegraph online kiadása.
A jelenség megfigyeléséhez a speciális napfogyatkozás-néző szemüveg alkalmas, amelyet a Magyar Csillagászati Egyesületen keresztül szerezhetnek be az érdeklődők.