Nagyon sokan megsebesültek a péntek esti támadásokban Fotó: Twitter
A Der Spiegel összeállította az eddig ismert tényeket. Az alábbi helyszíneken követtek el merényletet:
– Bataclan-klub: a városközpontban lévő koncertteremben az amerikai Eagles Of Death Metal együttes játszott 1500 néző előtt. Több terrorista rohant be lövöldözve, sok embert túszul ejtettek, a rendőrség közbelépett. Három támadó felrobbantotta magát, a negyediket lelőtték a rendőrök. A halálos áldozatok száma a rendőrségi közlések alapján legalább 70. Szombaton délután már legalább 112 áldozatról szóltak a híradások.
– Stade de France: a stadionban Franciaország-Németország barátságos futballmérkőzést rendeztek. A szünetben három robbanás hallatszott, de a mérkőzést folytatták.Az egyik robbanást öngyikos merénylő okozta, a másik kettőt valószínűleg pokolgép. A robbanások közül kettő a bejáratoknál, a harmadik egy Mc Donald's-nál történt. négyen meghaltak, sokan megsebesültek, A francia elnököt azonnal kimenekítették a stadionból. Az emberek egy része a mérkőzés után nem hagyta el a stadiont, a német válogatott is órákig ott maradt.
– Támadás belvárosi éttermekben és kávézókban: La Belle Equipe bárban a rue Charonne-on, a Le Carillon barnál, a rue de la Fontaine au Roi-nál, a Boulevard Voltaire-en érte támadás az ott tartózkodó embereket.
Szakértő: alaposan előkészített merényleteket hajtottak végre
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) docense szerint alapos előkészítéssel, “szakszerűen” hajtották végre a pénteki párizsi merényleteket. Kis-Benedek József az MTI-nek nyilatkozva kiemelte: ha valóban a magát Iszlám Államnak nevező terrorszervezet áll a merényletek mögött, akkor az is valószínű, hogy olyan helyi emberek vitték véghez az akciókat, akiknek vannak papírjai, jó nyelv- és helyismerettel rendelkeznek.
A péntek éjjeli véres párizsi merényletek eddig 128 halálos áldozatot követeltek. A több helyszínen is elkövetett támadásokat az Iszlám Állam vállalta magára.
Az NKE docense kiemelte: Franciaország elég intenzíven vesz rész az Iszlám Állam elleni harcban. Ennek nyomán Franciaországban fel is voltak készülve az esetleges terrortámadásokra, megemelték a készültségi szintet. Hibák viszont mindig vannak, százszázalékos biztonság nem létezik – emelte ki a szakértő, hozzátéve: a francia hírszerzés és terrorelhárítás az egyik legjobb a világon. A pénteki történtek viszont azt jelzik, hogy az adott helyszínek biztonságáért felelősök nem voltak a “helyzet csúcsán”.
Kis-Benedek József kiemelte, hogy az ilyen akciókat alaposan elő kell készíteni: ki kell választani, meg kell figyelni a területeket. Ezért is valószínűbb, hogy helyiek követték el az akciókat – mondta a szakértő, megjegyezve: az, hogy az Iszlám Állam magára vállalta, egyelőre nem jelent semmit, mert ők olyasmit is szeretnek magukra vállalni, amihez nincs közük. Ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy az Iszlám Állam sok esetben ugyanazt a gyakorlatot követi, mint az Al-Kaida: helyi állampolgárokat keresnek, akiknek vannak papírjai, jól beszélik a nyelvek, ismerik az adott környéket.
A szakértő szerint a péntek 13-ával nincs összefüggés. Rámutatott: a péntek nem lehet véletlen, ugyanis a muzulmánoknál a péntek ünnepnap. Ennek nyomán a muzulmán terrorszervezetek, terroristák gyakran követnek el pénteken akciókat, sok esetben a péntek esti ima után – tette hozzá.
Kis-Benedek József szerint ha valóban az Iszlám Állam felelős a párizsi merényletekért, azok oka a “bosszú” lehet a terrorszervezet elleni akcióban való intenzív részvétel miatt. A szakértő ennek kapcsán viszont kiemelte: bár Magyarország is szerepet vállalt ebben a nemzetközi koalícióban, mi nem harcoló alakulattal veszünk részt. Így az NKE docense szerint emiatt nem nőtt jelentősen Magyarország terrorfenyegetettsége.
A szakértő kiemelte: nem szabad szorosan összekötni a történteket a jelenlegi migrációs hullámmal. Kis-Benedek József úgy véli, nem a jelenleg úton lévő migránsok jelentik a veszélyt, hanem azok a már hosszabb ideje Európában lévők, akik nem találták meg helyüket, nem tudtak beilleszkedni a társadalomba.
Amerikai sebesültjei vannak a támadásnak
Amerikai sebesültjei és “talán halottjai” is vannak a párizsi terrortámadásoknak – jelentetette szombaton a CNN hírtelevízió az amerikai külügyminisztériumra hivatkozva. A tárca bejelentette, hogy a rászorulókat teljes körű konzuli ellátásban részesíti. A külügyminisztérium külön “forró vonalat” létesített azok számára, akik segítségre szorulnak a támadások nyomán és egy másikat azok számára, akik a szeretteik iránt érdeklődnek. A telefonszámokra folyamatosan érkeznek a hívások.
A terroristák által megtámadott párizsi Bataclan koncertteremben az Eagles of Death Metal nevű amerikai együttes lépett fel. Az együttes tagjai sértetlenek maradtak, de lemondták európai turnéjukat és visszatérnek az Egyesült Államokba.
Az igazságügyi minisztériumból származó értesülés szerint az amerikai hírszerzésnek nem volt előzetes tudomása Párizs fenyegetettségéről. A terrortámadás nyomán több amerikai nagyvárosban fokozott biztonsági intézkedéseket vezettek be.
Barack Obama amerikai elnök összehívta a nemzetbiztonsági tanácsot, hogy tájékozódjon a párizsi helyzetről mielőtt útnak indul Törökországba, a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő G20-csoport hét végi csúcstalálkozójára.
Szigorúbb biztonsági intézkedések a magyar-norvégon
A párizsi merényletek miatt szigorúbb biztonsági intézkedések lesznek érvényben a magyar-norvég labdarúgó Európa-bajnoki pótselejtezős párharc vasárnapi, budapesti visszavágóján.
A magyar szövetség (MLSZ) szombati közleménye szerint minden szurkoló személyazonosságát megvizsgálják a biztonsági szolgálat tagjai a 20.45 órakor kezdődő találkozó előtt, ezért arra kérnek mindenkit, hogy időben érkezzen meg a Groupama Arénához. A stadion kapuit a meghirdetettnél korábban, 18.15 órakor nyitják ki, és a beléptetésnél a jegyeket minden esetben összevetik a személyazonosító okmányokkal (ez a hivatalos okmányok mellett szurkolói kártya is lehet).
Az MLSZ felhívja a nézők figyelmét, hogy a szokásosnál szigorúbb biztonsági intézkedések miatt lényegesen megnövekszik a beléptetés ideje.
“Fontos, hogy senki ne próbálkozzon más jegyével belépni, mert azokat, akik nem a saját nevükre szóló belépővel próbálnak a stadionba bejutni, a biztonsági személyzet átadja a rendőrségnek – áll a közleményben. – Javasoljuk, hogy a szigorú ellenőrzések miatt lehetőség szerint senki ne vigyen be a lelátóra magával táskát. Felhívjuk a figyelmet, hogy a mérkőzés során, vagy a lefújás után a pályára lépni tilos, ezt a jogszabályok szigorúan büntetik” – olvasható a magyar szövetség honlapján.
Az európai szövetség (UEFA) szombaton hivatalos közleményben fejezte ki együttérzését Franciaországnak a párizsi terrortámadások miatt, egyben megerősítette, hogy a következő napokban minden tervezett mérkőzést megrendeznek. Az UEFA versenyrendszerében rendezendő mérkőzések egyperces néma megemlékezéssel kezdődnek, a játékosok gyászszalaggal a karjukon lépnek pályára. A magyar kormány vasárnapra nemzeti gyásznapot rendelt el, a Groupama Arénában ennek megfelelő körülmények között várják a szurkolókat a pótselejtezőre.
A Magyarország-Norvégia Európa-bajnoki pótselejtező előtti gyászszünettel a párizsi áldozatok mellett a napokban tragikusan fiatalon elhunyt válogatott kapusra, Fülöp Mártonra, valamint az Aranycsapat keretének tagjára, Várhidi Pálra is emlékeznek.
őrizetbe vettek egy gyanúsan viselkedő személyt a londoni Gatwick repülőtéren
őrizetbe vettek szombaton egy gyanúsan viselkedő embert a második legnagyobb londoni repülőtéren, a brit fővárostól délre fekvő Gatwicken, amelynek egyik terminálját teljesen kiürítették és a környező utakat is lezárták.
A rendőrségi beszámoló szerint az őrizetbe vett személy “gyanús tárgyat hagyott hátra” az északi terminálon. A tárgyat a hadsereg tűzszerészei vizsgálják. A területileg illetékes Sussex megyei rendőrség közleménye szerint az előző napi párizsi merényletsorozat nyomán minden ilyen incidenst “fokozott odafigyeléssel és a lehető legkomolyabban kell kezelni”.
A repülőtér szóvivője közölte, hogy azokat a járatokat, amelyek a menetrend szerint Gatwick északi termináljára érkeznének, átirányítják a déli terminálra.
Az intézkedés az easyJet légitársaság Budapestről Gatwickre tartó szombat délutáni járatát is érinti, amely a menetrend szerint az északi terminálra érkezne. A járat érkezése a Gatwick tájékoztatórendszere szerint félórás késéssel várható.
Szíriai útlevelet találtak az egyik öngyilkos merénylő holtteste közelében
Szíriai útlevelet találtak a párizsi Stade de France stadion közelében elkövetett robbantások egyik öngyilkos merénylőjének holtteste közelében – közölték szombaton rendőrségi források.
Az egyelőre nem állapítható meg, hogy a személyi okmány az elkövetőhöz tartozott-e. Francois Hollande francia államfő szombaton azt mondta, hogy az előző napi, legalább 128 áldozatot követelő párizsi támadássorozat “külföldről előkészített, megtervezett tett” volt, amelyet “külföldi segítséggel” hajtottak végre.
Az útlevelet az egyik elkövető holtteste közelében találták – közölte egy forrás alapján több francia televízió és internetes portál. Egy másik rendőrségi forrás szerint a szíriai útlevelet a Bataclan koncertterem átvizsgálása során találtak meg a nyomozók. Itt legalább 82 embert ölt meg négy terrorista, akik közül hárman felrobbantották magukat, amikor a kommandósok ostrom alá vették az épületet, egy merénylőt pedig a rendőrök lőttek le.
A szíriai szál a nyomozók egyik feltételezése a források szerint, akik a külföldi titkosszolgálatokkal szoros együttműködésben dolgoznak a bizonyítékok feltárásán.
Egy rendőrségi forrás szombaton elmondta, hogy a merénylők első ránézésre kiválóan kiképzett, harcra elszánt emberek voltak. A szemtanúk nagyon fiatal és magabiztos emberekként írták le őket.
A nyomozás során nagyon hamar felmerült a kérdés, hogy a támadók kaptak-e kiképzést a dzsihadisták által felügyelt területeken Szíriában, de a nyomozásnak ezen kezdeti elemeit a források szerint még pontosítani kell.
A francia hírtelevíziók szerint egyelőre semmi nem ismertes a támadók személyazonosságáról, s a DNS-minták alapján történő azonosításuk akár több napig is eltarthat, miután a nyolc támadóból hét felrobbantotta magát, s emiatt a holttestek erősen szétroncsolódtak. (MTI)
Két román állampolgár a halálos áldozatok között
Két román állampolgár is van a pénteki párizsi terrortámadások áldozatai között – közölte szombat délután a román külügyminisztérium.
A román külügyi tárca hozzátette: a párizsi román nagykövetség illetékesei már felvették a kapcsolatot a támadás román áldozatainak családjaival. A külügyminisztérium közlése szerint egy harmadik román állampolgár könnyebb sérülést szenvedett, őt ki is engedték szombat reggel a kórházból.
Sorin Cimpeanu ideiglenes román kormányfő a belügy- és a külügyminisztérium illetékeseivel tartott szombati tanácskozás után kijelentette, nem kell szigorítani a romániai terrorvédelmi készültségen. Továbbra is a kék színű, elővigyázatossági szintű készültség van érvényben Romániában.
Az ideiglenes miniszterelnök Franciaország bukaresti nagykövetségén rótta le a kegyeletét a párizsi terrorakciók áldozatai előtt. Klaus Iohannis államfő szombaton hivatalos üzenetben fejezte ki a román nép szolidaritását a francia hatóságokkal és a francia nemzettel. Kijelentette: az ilyen “barbár támadások” nyomán a nemzetközi közösségnek “még több határozottságot kell tanúsítania a terrorizmus elleni küzdelemben és az emberiesség értékeinek a védelmében”.
Belga rendszámú autó szállíthatta a robbanószereket Párizsba
Egy belga rendszámú autó szállíthatta a robbanószereket a párizsi merényletekhez – hangzott el a La Une nevű belga televízió híradójának különkiadásában szombaton.
A francia nyelvű belga közszolgálat televízió, az RTBF rendkívüli kiadásának élő adásában az az információ is elhangzott, hogy az egyik támadó autójában a francia rendőrök Brüsszel egyik kerületéből, a jelentős muszlim közösséggel rendelkező Molenbeek-Saint-Jeanból származó parkolójegyet találtak. Így a támadásnak további Belgiumhoz köthető vonatkozásai is lehetnek.
A La Une híradója titkosszolgálati információkra hivatkozva jelentette, hogy erős összefonódás lehet a belga és francia szélsőséges csoportok között, ahogy ezt az év elején Belgiumban meghiúsított támadások francia szálai is bizonyítják. A francia hatóságok tovább kutatnak a belga rendszámú autó tulajdonosa és vezetője után – hangzott el a műsorban.
Az Iszlám Állam vállalta magára a párizsi támadásokat
Az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista terrorszervezet vállalta magára a Párizsban elkövetett merényleteket szombaton nyilvánosságra hozott hivatalos közleményében.
Az arab és francia nyelven, francia keltezéssel kiadott dokumentum szerint a “kalifátus” nyolc harcosa robbanó mellényekkel és gépfegyverekkel felszerelkezve hajtotta végre a támadásokat különböző helyszíneken a francia főváros szívében. Párizst a “feslettség és bűn fővárosának”, valamint az “európai keresztesek zászlósának” nevezték a közleményben.
Az “alapos tanulmányozás után kiválasztott” célpontok közül megnevezték a Stade de France stadiont, ahol a támadás alatt a “francia és német keresztesek csapatainak mérkőzése folyt, Franciaország félkegyelműjének, Francois Hollande-nak a jelenlétében”. A tetthelyek között említették a Bataclan rendezvénytermet, ahol a szöveg szerint “a bálványimádók százai gyűltek össze az erkölcstelenség és fajtalanság báljára”. Ugyancsak megnevezték Párizs tizedik, tizenegyedik és tizennyolcadik kerületeit, amelyekben egy időben hajtottak végre támadásokat.
Az öngyilkos merénylőkről szólva a dzsihadisták arra kérték Istent, “fogadja be őket a vértanúk közé, és minket is küldjön utánuk”.
“Tudja meg Franciaország, és mindenki, aki ugyanazon az ösvényen jár mint ők, hogy továbbra is a lista élén maradnak az Iszlám Állam célpontjai között. A halál bűze mindaddig nem hagyja el orrukat, ameddig a keresztes hadjárat élén haladnak” – áll a közleményben.
“Sértegetni merészeltétek (Mohamed) prófétánkat, büszkélkedtetek az iszlám ellen Franciaországban viselt háborútokkal és a kalifátus földjén élő muzulmánok ellen repülőgépeitekkel végrehajtott csapásaitokkal, amelyekből semmilyen hasznot nem húztatok Párizs bűzös utcáin és sikátoraiban”.
“Ez a támadás csupán az első zápor és egyben figyelmeztetés volt azok számára, akik (egyáltalán) hajlandóak arra, hogy levonják a tanulságot” ebből a leckéből – áll a dzsihadista szervezet közleményének végén. (MTI)
Scotland Yard-parancsnokhelyettes: folyamatos felülvizsgálat alatt a brit terrorkészültség
Folyamatos felülvizsgálat alatt van a nagy-britanniai terrorkészültségi szint – mondta szombaton a Scotland Yard terrorelhárításért felelős főparancsnok-helyettese.
Mark Rowley a BBC-nek nyilatkozva hangsúlyozta: a brit elhárító szolgálatok jelenlegi hivatalos útmutatása szerint is “nagyon valószínű”, hogy Nagy-Britanniát terrortámadás éri. Rowley szerint ezt tükrözi, hogy Nagy-Britanniában a második legmagasabb terrorkészültségi szint van érvényben, amelynek meghatározása “súlyos fenyegetettség”.
A Scotland Yard főparancsnok-helyettese elmondta azt is, hogy a rendőrség és az elhárító szolgálatok a nyáron nagyszabású gyakorlatot hajtottak végre, amely pontosan olyan terrortámadást modellezett, amilyen péntek éjjel Párizsban történt. A művelet során automata fegyverekkel, több helyszínen párhuzamosan elkövetett terrortámadás-sorozat elhárítását gyakorolták – mondta Rowley.
Hozzátette: a brit hatóságok a következő napokban megerősítik a rendőri jelenlétet olyan, biztonsági szempontból kiemelt helyeken, mint a repülőterek és a kikötők, és ezt az utazóközönség is érzékelni fogja.
A második legnagyobb londoni repülőtéren, a brit fővárostól délre fekvő Gatwicken már szombaton is volt egy biztonsági riadó: a repülőtér két termináljának egyikét kiürítették, miután egy gazdátlan – a rendőrség által gyanúsnak minősített – csomagot találtak. A Gatwick szóvivője szerint elővigyázatossági intézkedésről van szó.
A hatóságok ugyanakkor nem erősítették meg azt a médiaértesülést, hogy a repülőtéren őrizetbe vettek egy embert, akinél lőfegyver volt. Gatwickről az easyJet légitársaság közlekedtet Budapestre járatokat.
A London és Párizs közötti vasúti, légi és tengeri forgalom szombaton zavartalan volt, de a két főváros között közlekedő Eurostar szuperexpresszek üzemeltetője arra kérte az utasokat, hogy a szokásos 30 perc helyett legalább egy órával vonatuk indulása előtt menjenek ki a pályaudvarra, mert a fokozott biztonsági ellenőrzés több időt vesz igénybe.
A British Airways légitársaság szintén arra hívta fel az utazók figyelmét, hogy a brit repülőtereken a francia hatóságok kérésére az eddigieknél is szigorúbb a biztonsági ellenőrzés, és ez valószínűleg a Franciaországba induló járatok késéséhez vezet. A légitársaság felajánlotta a szombati járatain Párizsba készülő utasainak, hogy ha mégsem akarnak elutazni, akkor térítésmentesen, a repülőjegy érvényességi idejének lejártáig más időpontra tehetik át foglalásukat, illetve más úticélt választhatnak a Párizs körüli 300 mérföldes – 480 kilométeres – körön belül.
A BBC szombati beszámolója szerint kérdésessé vált a londoni Wembley stadionban kedden esedékes angol-francia barátságos labdarúgó-mérkőzés megrendezése. Az értesülés szerint az angol és a francia labdarúgó szövetség a hétvégén dönt arról, hogy a mérkőzést megtartják-e. A BBC felidézi, hogy a párizsi merényletek egyikét a Stade de France stadion közelében követték el a francia-német mérkőzés idején; itt hárman vesztették életüket. (MTI)
A gyülekezési tilalom ellenére hatalmas sorok a véradó helyeken Párizsban
A párizsi prefektúra szombaton ismételten arra kérte a párizsiakat, hogy amennyiben lehetséges, ne hagyják el a lakhelyeiket az előző esti, legalább 128 áldozatot követelő merényleteket után. A hatóságok ugyanakkor nem tiltották meg a városban a közlekedést, a véradó helyeken pedig délre hatalmas sorok alakultak ki.
A péntek este kihirdetett rendkívüli állapot részenként gyülekezési tilalom van érvényben Párizsban és a főváros környéki három megyében szombat déltől legalább jövő csütörtök délig. Ennek ellenére a véradó helyeken hatalmas sorok alakultak ki. A Le Monde című napilap tudósítása szerint a véradó helyek túlterheltek, az embereknek legalább öt órát kell várakozniuk, hogy sorra kerüljenek, de senki nem megy el.
“Az embereknek szükségük van az együttlétre. Nagyon sok fiatal jön, miután a véradási kérés nyilvános lett a Facebookon” – írta a lap internetes oldalán.
A francia véradó szolgálat vezetője hivatalosan is megerősítette, hogy az Ile-de-France régióban valamennyi véradó központ le van terhelve, olyan sokan érkeztek a felhívást követően.
Az üzletek, éttermek, kávéházak és a mozik is kinyitottak szombaton, a múzeumok viszont zárva tartanak és a sporteseményeket is elhalasztották Párizsban.
“A kulturális közintézmények az Ile-de-France régióban ma zárva tartanak” – közölte a kulturális tárca.
A párizsi Operában elmarad a szombatra tervezett koncert és a Philharmonie nevű új koncertterem is egész hétvégén zárva tart. A Versailles-i kastélymúzeum és a Louvre reggel kinyitottak, délben azonban mindkét intézmény bezárt. A párizsi régióban a hétvégére tervezett sportrendezvényeket törölték, máshol az országban azonban megtartják őket.
A Párizstól keletre található Disneyland park a merényletek áldozatai iránti szolidaritásból nem nyitott ki szombaton. (MTI)
Hollande: az Iszlám Állam követte el a merényleteket
Az Iszlám Állam dzsihadista szervezet által elkövetett háborús tettnek nevezte Francois Hollande francia államfő a párizsi merényleteket.
“Ami tegnap történt Párizsban és Saint-Denisben az háborús tett, és a háborúval szemben egy országnak a megfelelő döntéseket kell meghoznia” – mondta szombaton a köztársasági elnök a védelmi tanács ülését követő rövid televíziós beszédében. “Egy terrorista hadsereg, az Iszlám Állam által elkövetett tett az ellen, ami mi vagyunk, egy olyan szabad ország ellen, amely az egész világhoz szól” – tette hozzá Francois Hollande.
“Egy külföldről előkészített, megtervezett tett, külföldi segítséggel, amelyet a nyomozásnak kell felderítenie. Teljesen barbár tett” – fogalmazott a francia elnök. Francois Hollande bejelentette, hogy háromnapos nemzeti gyászt rendel el az országban.
“Ebben a nagyon fájdalmas, súlyos és hazánk számára döntő időszakban egységre, összefogásra, a hidegvér megőrzésére szólítok fel” – mondta az államfő, aki azt jelezte, hogy “Franciaország kíméletlen lesz az Iszlám Állam barbárjaival szemben”.
Beszéde végén a köztársasági elnök közölte, hogy hétfőre összehívta a parlament két házának együttes ülését, a kongresszust Versailles-ba. (MTI)
Szemtanúk beszámolói a terrortámadásról
Mindenfelé heverő testekről, vérről és halottakról számoltak be a péntek éjjeli terrortámadások szemtanúi a Le Monde francia napilap internetes oldalának szombat hajnali tudósítása szerint.
Egy kisírt szemű nő a Le Petit Cambodge étterem közelében azt mondta, hogy egy barátjával robogóval érkezett a helyszínre, ahol emberek feküdtek a földön, és azt hitte, autóbaleset történt, és egy kocsi rohant bele az étterembe.
“Nem értettem, mi történik. Mindenfelé emberek hevertek” – magyarázta a szemtanú, aki szerint mintegy negyvenen lehettek a földön, és legfeljebb négy-öt ember állt az utcán. Elmondta ugyanakkor, hogy nem látott vért, a tűzoltók pedig nagyon gyorsan megérkeztek, és minden megdöbbentően nyugodtnak tűnt.
Egy másik szemtanú három sorozatlövésről számolt be, és mint mondta, az első nagyon-nagyon hosszú volt.
A Bataclan klubból egy újságíró beszámolóját ismerteti a lap, aki azt mondta, hogy 21.45 körül két-három fegyveres rontott be a létesítménybe, és vaktában kezdtek lövöldözni az emberekre, az egyikük egy kalasnyikovval. Az Eagles of Death Metal koncertjére körülbelül ezren érkeztek a szórakozóhelyre.
“Legalább 10-15 percig tartott. Újratöltöttek. Nem kellett sietniük. Háromszor-négyszer is újratöltöttek” – mondta el a szemtanú, aki beszámolt arról is, hogy a színpad mögötti vészkijáraton tudott kimenekülni, az utcára érve pedig azt látta, hogy rengeteg vérző, meglőtt ember van már kint.
“Amikor lőni kezdtek, mindenki a földre vetette magát, és egymáson kezdtek átmászni az emberek” – mesélte egy másik szemtanú, aki határozottan három támadóról számolt be, akik találomra lőttek a bent lévő emberekre.
“Gépfegyvereket láttam. Testeken kellett átlépkednem. Vér volt mindenütt, az utcán pedig halottak” – mondta a Le Monde-nak az egyik túlélő.
A lap arról adott hírt, hogy a Bataclanban hajnali egykor ért véget a túszejtés, és a rendőrség az összes környező vendéglátóhelyet kiüríttette. Párizs polgármestere, Anne Hidalgo a helyszínen segíti a mentés megszervezését.
A Le Monde újságírója személyesen látta a lövöldözést La Belle Equipe kávézónál. Arról számolt be, hogy egy érkező autóból szállt ki a merénylő, majd nyitott tüzet a helyre egy nagy kaliberű fegyverből.
“Robbanásokat hallottam. Odamentem az ablakhoz. Láttam, ahogy egy férfi kiszáll, és több sorozatot lead a kávézóra. Kiabálást halottam. Majd a férfi visszaszállt az autóba és elhajtott” – mesélte a környék egyik lakója.
Rendőrségi forrásokra hivatkozva a lap azt írta: a Stade de France közelében egy gyorsétteremben és egy sörözőben robbant bomba, a meccs viszont folytatódott, a végén pedig három kapun terelték ki a nézőket, a negyediktől viszont futva jöttek vissza azok, akik arra indultak.
A portál újságírója arról számolt be, hogy kint a készenléti rendőrség emberei terelték a tömegközlekedés felé az embereket, viszont egy ideig a helyi vasút sem járt, mert gyanús csomagot találtak az állomáson. A lap emellett azt tudatta, hogy a hatóságok a belvárosban nyolc metróállomást zártak le.
Először 21 óra 20 perckor, majd egy perccel később rövid és éles robbanást hallottak a francia-német válogatott labdarúgó-mérkőzés szurkolói péntek este Párizsban. A nézők nem estek pánikba, de a meccs lefújása után több száz rajongó özönlött a pályára, hogy biztonságos helyet keressen.
“Biztonságosabbnak éreztük a pálya közepén, mert nem volt világos, hogy mi történhet odakint” – magyarázta egy szurkoló a hírügynökségi jelentések szerint. Egy másik azt mondta: hallották a két nagy durranást, de eleinte azt hitték, petárdáznak a stadionon kívül.
Egy fiatal szurkoló arról számolt be, hogy amikor elhagyták a stadiont rendőrségi szirénákat hallottak és futva hömpölygő tömeget láttak.
“Vonatra tudtunk szállni, de a Gare de Nord-nál (Északi pályaudvar) a rendőrőrök azzal vártak, hogy el kell hagyni a környéket, és azóta itt vagyunk az utcán. Nem tudom, hogyan jutunk haza” – mondta a fiatalember.
A Bataclan koncertteremben, ahol az amerikai Eagles of Death Metal játszott, az egyik néző két embert látott, akik automata fegyverekkel kezdtek lőni.
“A tömeg elindult az ajtók felé. A lépcsőházak hamar megteltek, mert a legtöbb ajtó zárva volt. Végül az ablakon jutottunk ki” – mondta a túlélő, akit egy közeli lakásba fogadtak be, amíg a rendőrség meg nem érkezett.
“Nem értettük mi ez, csak lövéseket hallottunk” – mondta egy másik szemtanú, aki rögtön a földre vetette magát a lövések hangjára. (MTI)
100 people have being taken as hostages in paris by terrorists , over 35 people dead now pic.twitter.com/mu8xT52hlB
— Football Facts (@FootyFunFacts) November 13, 2015
Negyedszer hirdettek Franciaországban rendkívüli állapotot
A mostani mindössze a negyedik alkalom, hogy a kormány rendkívüli állapotot hirdet ki Franciaország területén – derül ki a francia sajtóból.
A Le Monde által készített összefoglaló ismerteti, hogy az 1955-ben született törvény alapján az akkor még nem független Algériában hirdettek ki rendkívüli állapotot, de a Francia Köztársaság területén csak három alkalommal, 1958-ban, Charles de Gaulle hatalomba való visszatérését követően, az 1961-es algíri puccskísérletet alkalmával, valamint a 2005-ös zavargások idején rendelte el a miniszterek tanácsa a rendkívüli állapot kihirdetését.
A lap ismerteti, hogy a törvény szerint a kabinet akkor dönthet ennek elrendeléséről ha a közrendet súlyosan fenyegető világos és nyilvánvaló veszélyhelyzet áll elő, vagy olyan események következnek be, melyek természetüknél és súlyuknál fogva katasztrófahelyzetet idézhetnek elő.
Rendkívüli állapot idején a megyei elöljárók forgalomkorlátozást és kijárási tilalmat is elrendelhetnek, úgynevezett védelmi övezeteket jelölhetnek ki, ahol korlátozható az állampolgárok tartózkodása és belépése, és kitilthatják a megyék területéről mindazokat, akik bármilyen formában akadályozzák a hatóságok munkáját.
A belügyminiszter és a megyei elöljáró is elrendelheti az előadótermek, bármilyen gyülekezőhely és minden olyan intézmény ideiglenes bezárását, ahol italt mérnek.
A hatóságok korlátozhatják a gyülekezési szabadságot, mert minden olyan összejövetelt feloszlathatnak, amelynek célja a provokáció vagy a közrend megzavarása.
Mindemellett rendkívüli állapotot elrendelő kormányhatározat vagy jogszabály arra is felhatalmazhatja a francia hatóságokat, hogy mind éjjel, mind nappal házkutatásokat végezzenek, és arra is jogot kaphatnak, hogy a sajtó egésze fölött átvegyék az ellenőrzést. A francia elnök bejelentése alapján ez utóbbira a hatóságok egyelőre nem kaptak felhatalmazást a rendkívüli állapotot kihirdető rendelet értelmében, de Párizs környékén házkutatások elrendelésére engedélyt kaptak. (MTI)
Obama: Párizsban az emberiség és az egyetemes értékek ellen intéztek támadást
Nemcsak Párizs és Franciaország népe, hanem az emberiség és az egyetemes értékek ellen intéztek terrortámadást – jelentette ki péntek este a Fehér Házban Barack Obama amerikai elnök a Párizsban elkövetett merényleteket követően.
Obama, aki a támadásokat az “ártatlan polgári lakosok terrorizálására irányuló gyalázatos kísérletnek” minősítette, leszögezte, hogy az Egyesült Államok minden segítséget megad legrégebbi szövetségesének, Franciaországnak a terrorizmus és a szélsőségesség elleni harcban, és mindent megtesz az elkövetők felelősségre vonásáért.
Az amerikai elnök francia partnerének, Francois Hollande-nak telefonon is kifejezte részvétnyilvánítását. Kijelentette, hogy az Egyesült Államok megingathatatlanul támogatja Franciaországot. A két vezető a Fehér Ház tájékoztatása szerint megfogadta, hogy közösen, és a világ országaival is összefogva harcolni fog a terrorizmus ellen.
Barack Obama washingtoni nyilatkozata megtételekor nem kívánt találgatásokba bocsátkozni a támadók kilétét illetően. Az elnök együttérzését fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak.
New York, Washington és Los Angeles rendőrségét készültségbe helyezték az összehangolt párizsi terrortámadások nyomán, Bostonban pedig fokozott éberségre szólították fel a biztonsági szolgálatok munkatársait.
Elítélte a terrortámadásokat és a franciák melletti szolidaritását fejezte ki mások mellett Joe Biden alelnök, valamint John Kerry, a külügyi és Loretta Lynch, az igazságügyi tárca vezetője, továbbá Bill de Blasio, New York polgármestere.
Andrew Cuomo, New York állam kormányzója pénteken elrendelte, hogy a 2001. szeptember 11-i terrortámadások által ledöntött Világkereskedelmi Központ (WTC) helyén megépült One World Trade Center torony csúcsát a francia trikolór színeivel világítsák meg. Cuomo a történteket gonosz emberek gyáva cselekedetének nevezte, akik szerint “a radikális gyűlölet mindenek fölött áll”. (MTI)